Alergia krzyżowa – objawy i dieta
Alergia krzyżowa polega na występowaniu reakcji alergicznych w jednym czasie na co najmniej dwa alergeny o zbliżonej budowie białkowej. Może ona dotyczyć alergenów spokrewnionych lub niespokrewnionych ze sobą. Obserwuje się reakcje krzyżowe między:
- różnymi alergenami pokarmowymi,
- pokarmowymi i wziewnymi (np. pyłki, sierść zwierząt),
- pokarmowymi i kontaktowymi (np. z lateksem).
Są to najczęściej reakcje natychmiastowe z udziałem przeciwciał IgE.
Najczęstsze objawy alergii krzyżowych
- w obrębie jamy ustnej: pieczenie i świąd języka, warg, policzków; spierzchnięte wargi, zajady; obrzęk; pęcherzykowate wykwity; obrzęk Quinckego
- w przewodzie pokarmowym: bóle brzucha; wymioty; biegunka
- w układzie oddechowym: wodnisty katar, skurcz oskrzeli
- oczy: łzawienie, przekrwienie spojówek
- reakcja ogólnoustrojowa- wstrząs anafilaktyczny
Alergia krzyżowa a dieta eliminacyjna
Często występującą alergią krzyżową jest reakcja pomiędzy pyłkami roślin a owocami i warzywami. Jeśli zdiagnozowano u nas taki rodzaj alergii, powinniśmy zastosować odpowiednią dietę eliminacyjną na okres pylenia szkodzących nam pyłków. Na przykład przy uczuleniu na pyłki brzozy nie powinniśmy w czasie pylenia tego drzewa jeść m.in. jabłek, które w tym czasie mogą być przyczyną dolegliwości w okolicy jamy ustnej. Jabłka jedzone w innym czasie często nie wywołują dolegliwości.
Alergia krzyżowa – tabela
Najpopularniejsze alergeny wziewne, okresy pylenia oraz produkty, których należy unikać w danym czasie przedstawione zostały w poniższej tabeli.
Alergia na sierść kota
Niektórzy pacjenci uczuleni na wieprzowinę reagują krzyżowo przy kontakcie z sierścią kota. Nazywa się to „zespołem wieprzowina – sierść kota”. Przy alergii na wołowinę i białka mleka mogą wystąpić reakcje krzyżowe z alergenami sierści innych zwierząt: krowy, konia, psa czy chomika.
Alergia krzyżowa – diagnostyka
Diagnozę o występowaniu alergii krzyżowej lekarz może postawić na podstawie wywiadu z pacjentem i jego obserwacji oraz testów skórnych lub z krwi. Przy testach na alergię IgE zależną często można określić dodatkowy parametr świadczący o alergii krzyżowej.
Wiesława Skrzypczak – dietetyk